News

Jaka woda dla dzieci jest najlepsza?

Wybór wody dla dziecka wcale nie jest prosty. Nie dość, że jesteśmy bombardowani reklamami różnego rodzaju wód, których producenci zapewniają o najlepszej jakości, to na dodatek często słyszymy, że niektóre wody są zdrowsze, a inne mniej. Jaka woda jest najlepsza dla niemowlaka? Jaką wodę podawać dziecku? Podpowiadamy!

Rodzajów wód jest wiele. Mamy do wyboru m.in. wodę mineralną, źródlaną, filtrowaną i prosto z kranu. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Jaką wodę najlepiej podawać dziecku?

Woda to najzdrowszy napój dla dzieci!

Bez wątpienia woda stanowi najwłaściwszy i najlepszy dla zdrowia napój dla dzieci. Z tego względu powinno się ją włączać do diety malucha już od 6 miesiąca życia i konsekwentnie wyrabiać nawyk picia wody w kolejnych miesiącach i latach. Będzie to bowiem miało duże znaczenie dla nawyków i przyzwyczajeń w przyszłości. Dlaczego warto podawać dziecku wodę? Przede wszystkim dlatego, że nie zawiera ona sztucznych ani szkodliwych dla zdrowia substancji, słodzików, cukrów czy konserwantów. Nie ma również kalorii ani barwników. Nie zastąpi jej soczek owocowy, warzywny, ani tym bardziej “woda smakowa”, która w rzeczywistości nie jest wodą, ale napojem. Woda powinna stanowić alternatywę dla napojów barwionych, słodzonych i gazowanych.

Jaką wodę podawać dziecku?

Każdy rodzaj wody ma swoje plusy i minusy. Woda mineralna ma wiele minerałów jednak wysokozmineralizowana może być szkodliwa dla niewykształconych jeszcze w pełni nerek dziecka. Decydując się na podawanie dziecku wody mineralnej należy więc zwrócić uwagę, by była średnio lub, najlepiej, niskozmineralizowana. Taka jest również woda źródlana. Niestety, w przypadku wody butelkowanej, mineralnej i źródlanej, największym minusem jest opakowanie.

Woda rozlewana jest do jednorazowych butelek plastikowych PET, które – jak pokazują liczne badania – mogą wydzielać potencjalnie szkodliwe substancje do wnętrza. Dzieje się tak zwłaszcza przy działaniu wysokich temperatur, wskutek zgniatania lub uszkodzeń butelki. Z tego względu wyprawianie dziecka do szkoły z wodą w butelce jednorazowej, zwłaszcza latem, nie jest dobrym pomysłem. Cząsteczki plastiku mogą mieć niekorzystny wpływ na układ hormonalny człowieka a nawet wywoływać takie schorzenia i choroby jak cukrzyca czy nowotwory.

Co ciekawe, w pełni zdatna do picia jest w Polsce woda kranowa. Nie ma w jej przypadku zagrożenia jakie wywołują butelki plastikowe, jej picie nie generuje też sterty odpadów w postaci plastikowych butelek. Warto przy tym pamiętać, że czas rozkładu plastikowej butelki to kilkaset lat! Woda kranowa może mieć jednak posmak i zapach chloru, który nie każdemu smakuje. Może też wytrącać się z niej kamień. Dlatego optymalne rozwiązanie stanowi woda filtrowana. O filtrach do wody więcej przeczytasz na https://dafi.pl/blog/.

Filtry do wody usuwają z kranówki nadmiar takich pierwiastków jak wapń i magnez przez co czynią ją miększą. Usuwają także związki chloru oraz pestycydy i metale ciężkie gdyby takie się w wodzie kranowej znalazły. Nieocenione w przypadku dzieci są butelki filtrujące. Pozwalają czerpać wodę bezpośrednio z kranu w dowolnym miejscu i filtrować ją na bieżąco za pomocą filtra umieszczonego w butelce!

artykuł partnera